MŮŽE PRACOVNÍK BEZPEČNOSTNÍ AGENTURY PO VÁS POŽADOVAT UKÁZÁNÍ OBSAHU TAŠEK?

Autor: Mgr. Daniel Macek, 18. 1. 2017

MŮŽE PRACOVNÍK BEZPEČNOSTNÍ AGENTURY PO VÁS POŽADOVAT UKÁZÁNÍ OBSAHU TAŠEK? MŮŽE PRACOVNÍK BEZPEČNOSTNÍ AGENTURY PO VÁS POŽADOVAT UKÁZÁNÍ OBSAHU TAŠEK?

Otázka oprávnění zaměstnanců ochranky, popř. zaměstnanců obchodu, kontrolovat věci návštěvníků obchodů je stále aktuální a zasluhuje proto bližší pohled.

Ačkoli je někdy snadné podlehnout dojmu, že je uniformovaný pracovník bezpečnostní agentury v obchodě nadán širší paletou pravomocí k zajišťování ochrany majetku a tudíž i ke kontrole věcí návštěvníků obchodu, není tomu tak. Jak zaměstnanci bezpečnostní služby, tak i běžní zaměstnanci obchodů nemají žádné pravomoci navíc. To ovšem neznamená, že nemohou dělat vůbec nic mimo prostého přivolání Policie ČR.

Před příchodem nového občanského zákoníku, který nabyl účinnosti dne 1. ledna 2014, byla možnost zadržení osoby pro civilní obyvatelstvo zákonem výslovně upravena pouze pro případ, kdy byla taková osoba přistižena při trestném činu nebo bezprostředně po jeho spáchání, toto oprávnění bylo (a stále je) zakotveno v trestním řádu. Nicméně otázka zadržení osoby, která svým jednáním nenaplnila znaky trestného činu (např. „pouhá“ krádež balíčku cigaret apod.) zákonem řešena nebyla, avšak byla dovozována judikaturou, a to výkladem ustanovení § 6 starého občanského zákoníku. V současné době již zákonodárce na tuto situaci pamatoval a její úpravu zakotvil přímo do zákona (konkrétně § 14 odst. 2).

Zaměstnanci bezpečnostní služby tak mohou, podobně jako tomu bylo dosud, zadržet osobu, která je podezřelá z krádeže či jiného zásahu do práva, u něhož hrozí, že by bylo jinak zmařeno. Typickým příkladem bude zadržení osoby, která je podezřelá z krádeže zboží v obchodě. Bezprostředně poté, co je osoba zadržena, je nutné, aby pracovník, který osobu zadržuje, přivolal policii. V žádném případě tedy pracovníci bezpečnostní agentury nemají oprávnění proti vůli dotčených osob prohlížet obsah tašek či jejich osobní věci, ani vyzývat k předložení dokladů prokazujících totožnost. K těmto úkonům má oprávnění pouze policie.

Taktéž je třeba upozornit na skutečnost, že i samotné zadržení má své meze a nesmí nepřiměřeně zasahovat do práv zadržované osoby. Mělo by být tedy mimo jiné prováděno pouze na dobu nezbytně nutnou k příjezdu policie a následnému ztotožnění či provedení jiných úkonů, přičemž i k samotnému příjezdu policie by mělo dojít v rozumném čase a není možné připustit, aby byla zadržovaná osoba držena několik hodin jen kvůli ztotožnění. Za takové situace musí být propuštěna.

Je ovšem na zvážení, zda v případě slušného a korektního jednání pracovníků bezpečnostní agentury, raději neučinit vstřícné gesto a obsah nákupní tašky ukázat.

Poslední poznámkou k tomuto tématu je drobné upozornění, a to na případ, kdy se po projití osoby bezpečnostním rámem tento rám rozezní. Nejvyšší soud ČR totiž konstatoval, že v takovém případě je tuto osobu automaticky možno považovat za osobu podezřelou z trestného činu, jelikož není v moci poškozeného či náhodného svědka posoudit, v jaké hodnotě bylo zboží odcizeno či zda vůbec nějaké odcizeno bylo a v důsledku toho je tedy taktéž možné takovou osobu zadržet.

Sdílej článek:

Doporučené články

5 OSVĚDČENÝCH POSTUPŮ PRO ÚSPĚŠNÉ VLASTNÍKY SPOLEČNOSTÍ V ČESKÉ REPUBLICE

Náš advokát Daniel Macek a advokátní koncipientka Iva Čípová připravili ve spolupráci s  Expats.cz článek s tipy pro vlastníky společností v České republice. Celý článek najdete zde: https://...Více

UMÍSTĚNÍ SÍDLA V BYTĚ: VÝHODA ČI KOMPLIKACE?

Definici sídla, jako takového, v právních předpisech příliš nenalezneme, avšak mnoho předpisů se problematikou sídla zabývá. Zmínky o něm nalezneme například v občanském zákoníku, zákoně o...Více

©2020

Design by RVLT