E-SHOPAŘI, ZPOZORNĚTE: ROZHODNUTÍ NEJVYŠŠÍHO SOUDU OHLEDNĚ DÉLKY A BĚHU REKLAMAČNÍ DOBY

Autor: Mgr. Veronika Kaplanová, 17. 12. 2021

E-SHOPAŘI, ZPOZORNĚTE: ROZHODNUTÍ NEJVYŠŠÍHO SOUDU OHLEDNĚ DÉLKY A BĚHU REKLAMAČNÍ DOBY E-SHOPAŘI, ZPOZORNĚTE: ROZHODNUTÍ NEJVYŠŠÍHO SOUDU OHLEDNĚ DÉLKY A BĚHU REKLAMAČNÍ DOBY

Vyřizování reklamací je pro e-shopaře běžnou činností, proto tuto problematiku zpravidla velmi dobře ovládají. Víte ale, jak to je s během dvouleté doby, po kterou může zákazník věc, kterou si zakoupil, reklamovat? Začíná tato doba běžet v případě výměny vadné věci za novou opětovně od předání nové věci? Odpovědi na tyto otázky vyjasnil Nejvyšší soud v rozsudku ze dne 29. října 2020 sp. zn. 33 Cdo 416/2020.

Příklad

Představte si typickou situaci: zákazník reklamuje zboží, které si zakoupil na e-shopu. Prodávající vytčenou vadu uzná a zákazníkovi vymění vadný výrobek za nový. U tohoto výrobku se opět projeví vada, avšak až po uplynutí dvou let od zakoupení původního výrobku a jeho převzetí zákazníkem. Zákazník se obrátí na e-shop podruhé a chce výrobek opět reklamovat.

Jak byste jako prodávající postupovali? Uznali byste reklamaci a výrobek opět vyměnili za nový?

Rozhodnutí Nejvyššího soudu

V projednávané věci se Nejvyšší soud zabýval reklamací díla, nicméně vzhledem k tomu, jakým způsobem je právní úprava práv z vadného plnění koncipována, lze závěry Nejvyššího soudu vztáhnout i na kupní smlouvu, a to i na kupní smlouvu uzavřenou prostřednictvím e-shopu.

Nejvyšší soud ve svém rozsudku vyložil ustanovení § 2165 odst. 1 občanského zákoníku: „Kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí.“

Dle Nejvyššího soudu záměrem zákonodárce nebylo spojit s výměnou vadného zboží za nový kus i běh nové reklamační doby, neboť jinak by to v občanském zákoníku výslovně zmínil, stejně, jak to stanovila právní úprava ve starém občanském zákoníku (§ 627 odst. 2 zákona č. 40/1964 Sb.). Nejvyšší soud tak uzavřel, že zákonná povinnost z vadného plnění prodávajícího se váže k závazku prodávajícího zajistit funkčnost věci po stanovenou dobu (24 měsíců) a nemá vést nekonečnému koloběhu reklamací a výměn vadných výrobků za nové.

Nejvyšší soud tak postavil najisto, že doba, po kterou může kupující zakoupenou věc reklamovat, a požadovat její výměnu, začíná běžet převzetím věci, trvá 24 měsíců, a v případě, že v rámci reklamace této věci dojde k její výměně, nezačíná běžet opětovně. Připomínáme, že reklamační doba se prodlužuje o dobu, po kterou vadnou věc nemohl kupující používat, tedy po dobu, po kterou trvalo vyřízení reklamace.

Máte e-shop a potřebujete poradit? Neváhejte se na nás obrátit, v MACEK.LEGAL Vám rádi pomůžeme.

Sdílej článek:

Doporučené články

NÁVRH ZÁKONA O OCHRANĚ OZNAMOVATELŮ (TZV. ZÁKON O WHISTLEBLOWINGU) – O POVINNOSTECH PRO ZAMĚSTNAVATELE A HROZÍCÍCH SANKCÍCH

Dne 17. 12. 2021 uplynula lhůta k provedení evropské směrnice o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (tzv. směrnice o whistleblowingu), do národních právních řádů. Jak jsme uvedli v na...Více

NÁVRH ZÁKONA O OCHRANĚ OZNAMOVATELŮ (TZV. ZÁKON O WHISTLEBLOWINGU) – PŘIPRAVTE SE VČAS NA NOVÉ POVINNOSTI PRO ZAMĚSTNAVATELE

Dne 17. 12. 2021 uplyne lhůta k provedení evropské směrnice o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie. Jedná se o právní úpravu tzv. whistleblowingu, tedy případů, kdy zaměstnanci určitýc...Více

©2020

Design by RVLT